DO├ÉUM G├ťN├ť ETK├ŁNL├ŁKLER├Ł > A├çI├× KONU├×MASI (MUSTAFA AKG├ťL)

26.04.2005


Sayın Bakanım, Sayın M├╝steşarım, Sayın Konuklar, Değerli basın mensupları, netdaşlarım, hepinize T├╝rkiye İnternetin 12 yaş g├╝n├╝ şenliğine hoş geldiniz diyorum, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Bug├╝n T├╝rkiye İnternetinin 12 yaş g├╝n├╝n├╝ kutluyoruz. Biz bu g├╝n İnterneti kutlamak, T├╝rkiye İnternetinin sorunlarına ├žare aramak, ├╝lkemizi İnternetle nasıl ileri g├Ât├╝r├╝r├╝z├╝ tartışmak istiyoruz. Bu yıl 8.sini yaptığımız İnternet Haftası dizisi, T├╝rkiye İnternetini b├╝y├╝tmek, yeni projeler başlatmak, İnterneti geniş kitlelere tanıtmak, yaymak, toplumun g├╝ndemine İnterneti yerleştirmek, ve T├╝rkiye İnternetine ivme verecek etkinliklerin yapılması ama├žlamaktadır. Biz İnternet Haftasını, t├╝m ├╝lkeyi saran bir İnternet Şenliğine, e-d├Ân├╝ş├╝m, e-t├╝rkiye ve e-devlet kavramlarının geniş kitlelerle tanıştırıldığı bir İnternet ve Bilişim Fırtınasına d├Ând├╝rmeye ├žalışıyoruz ve t├╝m ├╝lkeyi bireylerden, sivil topluma, ├Âzel sekt├Ârden, kamuya, meslek ├Ârg├╝tlerinden demokratik kitle ├Ârg├╝tlerine herkesi taşın altına elini koyarak olanakları ├Âl├ž├╝s├╝nde katkı vermeye davet ediyoruz. T├╝m ├╝lkenin interneti konuşmasını, d├╝ş├╝nmesini, tartışmasını, internetin temsil ettiği değişimin T├╝rkiye i├žin ├Ânemini, T├╝rkiye İnternetin sorunlarını, e-d├Ân├╝ş├╝m, e-t├╝rkiye ve e-devlet girişimlerinin enine boyuna tartışılmasını, bir ortak akıl ├╝retme s├╝recine girilmesini de arzu ediyoruz.

Bu yıl 500 bin civarında afiş dağıttık. Sponsorlarımız, T├╝rk Telekom, T├╝rkiye Bankalar Birliği, Avea, Microsoft, Telsim, T├╝bitak, Milli Piyango İdaresi ve Ezacı Kooperatifleri Birliğine teşekk├╝r ederiz. 200 bin afiş il milli eğitim m├╝d├╝rl├╝klerine, 100 bin afiş valiliklere, 100 bin afiş T├╝rk Telekom'a iletildi. Geri kalanlar ise ├ťniversiteler, Servis Sağlayıclar, Sponsorlar, kamu kuruluşları ve Sivil toplum kuruluşlarına, Eczacı kooperatiflere ve bankalara iletildi. Afişleri asabileceğimiz her yere asmaya ├žalıştık. Her t├╝rk vatandaşının Haftanın afişini g├Ârmesini ve bu nedenle interneti d├╝ş├╝nmesini, internetden nasıl yararlanabilecegini tartışmasını istiyoruz. Bu yıl 35 civarında ilde etkinlik yapıyoruz. Yavaş yavaş kaymakamlıklara, liselere ve ilkokullara inmeye başlıyoruz Valilikler ve kaymakamlıklar inisiyatifi almaya ve hafta etkinliklerini koordine etmeye başladı. Pek ├žok ilde valilik, ├╝niversite, T├╝rk Telekom, milli eğitim ve STK'lar iş birliği yapıyor. Bu yıl da T├╝rk Telekom il/b├Âlge m├╝d├╝rl├╝kleri atakta. İnternet Haftası Samsun'da Karadeniz Bilişim Fuarının başlamasını sağladı. ADSL ile bağlı okullarda ciddi bir kımıldanma g├Âzl├╝yoruz. Bazı ├╝niversitelerimizde yoğun etkinlikler s├Âzkonusu. B├╝y├╝k şehirleri ve bilişim/internet sekt├Âr├╝n├╝ pek kımıldatamasak da Anadoluda ciddi bir kımıldanma var.

T├╝rkiye İnternetinin 12 Yılı

T├╝rkiye İnterneti 12 sancılı yıl yaşadı. Plansız, programsız eşit olmıyan bir gelişmeyi g├Âzl├╝yoruz. Sıkıntılı bir servis sağlayıcı sekt├Âr├╝ ve telekom sekt├Âr├╝ s├Âz konusu. Bir yandan d├╝nya ile yarışan internet şirketleri, interneti profesyonelce kullanan şirketler, ├Âte yandan internetle tanışmamış kitleler. Bir yandan işlemleri ├Ânemli ├Âl├ž├╝de internete kaydıran finans/bankacılık sekt├Âr├╝ ve basın, ├Âte yandan b├╝y├╝k ├Âl├ž├╝de internetin dışında olan KOBI'ler, ve kırsal kesim. Bir yandan başarılı e-devlet projeleri, ├Âte yandan hala internetin dışında kurumlar, ve broş├╝r webleri. T├╝rkiye İnterneti d├╝nya b├╝y├╝kl├╝kleri acısından y├╝zde 1 civarında genellikle. D├╝nya'da 850- 950 milyon internet kullanıcı var, T├╝rkiye'de DİE verilerine g├Âre 7.1 milyon. İnternete bağlı IP numarası olan bilgisayar d├╝nyada 285 milyon t├╝rkiye'de 475 bin. D├╝nyada alan adı ve web sayısı 60 milyon yakın, t├╝rkiye'de 70 bin civarında. Yurt dışındakilerle birlikte bunu 300 bin civarında tahmin ediyoruz.

T├╝rkiye gemisin rotası hen├╝z Bilgi Toplumuna d├Ânmedi!

E-d├Ân├╝ş├╝m icra kurulu, Bilgi Toplumu dairesi, Kısa d├Ânem eylem planı, teknoparklarla ilişkin gelişmeler, T├╝bitak'a araştırma i├žin ayrılan fonlar, e-imza yasası, okulların ADSL ile internete bağlanması sevindirici gelişmeler tabii ki. Ama, hala altyapı ve serbeşleşmede sorunlar var. ├ťlkenin internete y├Ânelik uzman insan yetiştirmek i├žin hen├╝z somut bir projesi yok. T├╝rkiye internetini ├Âl├žmek i├žin bir yapılanmamız yok, ve AB i├žin gerekli bazı ├Âl├ž├╝mleri yapamıyoruz. Valilikler, kaymakamlıklar i├žin somut bir planımız yok. Sayısal u├žrumu ├Ânlemek i├žin kapsamlı bir planımız yok. Bilgi Toplumu i├žin bir stratejik planımız ve bununla uyumlu bir innovasyon sistemimiz, araştırma geliştirme ve ├╝niversite projelerimiz hen├╝z yok.

İnsanlık sanayi ├Âtesi yeni bir toplum bi├žimine ge├žişin sancılarını yaşıyor. Adına Bilgi Toplumu demeye ├žalıştığımız yeni toplum bi├žimine giden yolda birey ├╝retici ve t├╝ketici olarak ├Âne ├žıkmaya, entellekt├╝el emek, fiziki emeğin ├Ân├╝ne ge├žmeye, bilim/teknoloji/ar-ge ve innovasyon temel katma değer yaratan unsurlar olmaya, bilgi bir ├╝retim fakt├Âr├╝ olarak ├Âne ├žıkmaya başlamıştır. Bilişim teknolojilerin başı ├žektiği bu değişim ├╝lkenin ekonomisi, is g├╝c├╝ gereksinimin yapısını değiştirmeye başlamıştır.

İnternetin başını ├žektiği değişim, bu ├╝lkenin emek yoğun yapısından, bilim ve bilgi yoğun bir yapıya, ortalama okul s├╝resinin 3 yıldan ├╝lkede ge├ž n├╝fusun ├Ânemli ├Âl├ž├╝de ├╝niversiteli olduğu, yaratıcı bireylerden oluşan, ağ temelli bir toplum olması gerektiğini s├Âyl├╝yor. E-t├╝rkiye'yi, bu değişimin ışığında ├╝lkenin yeniden yapılanması olarak d├╝ş├╝nmek gerekir. E-devlet'i ise devletin bu bakış a├žısıyla yeniden yapılanması olarak almak gerekir. T├╝m bunlar bilgisayarlaşma ve internetin bilgi topluma ge├žişin olmazsa olmaz ├Ân koşulu olduğu s├Âyl├╝yor. Başta, felsefenin, d├╝ş├╝nme alışkanlıklarının ve k├╝lt├╝r├╝n değişmesi; d├╝ş├╝nen, sorgulayan, sorumluluk alan, yaratıcı bireylerin yetişmesini hedefleyen bir s├╝rece girilmesi gerekir.

Kalın cizgileri ile yapılması gerekenler, telekom ve internet sekt├Âr├╝n├╝n tam rekabete hızla a├žılması, altyapıya yatırım yaparak kolay, ucuz g├╝venli internetin her yerde sağlanması, insanlarımız bu teknoloji ile ├žalışabilmesi i├žin eğitilmesi, teknisyenden doktoralı araştırmacıya teknik eleman yetiştirilmesi, sayısal u├žurumun ├Ânlenmesine y├Ânelik projelerin hayata ge├žrilmesi, yasal d├╝zenlemelerin katılımcı bir şekilde ve minimalist bir anlayışla yapılması, tarımdan, kobilere iş d├╝nyasının ve kamunun bu ortama taşınması i├žin uygulamaların geliştirilmesi şeklinde ├Âzetlenebilir. E-devlet bu b├╝t├╝n├╝n ├žok ├Ânemli, başı ├žekecek bir par├žasıdır. Resmin tamamını g├Ârmek ve ona g├Âre davranmak gerekir. Bunları uzun vadede hayata ge├žirebilmek i├žin yapılması gerekenlere ben Minimal Eylem Planı adıyla ş├Âyle topluyorum.

Minimal Eylem Planı

E-d├Ân├╝ş├╝m icra kurulu ve bilgi toplumu dairesi ├Ânemli bir gelişme. Ama, bunu dha esnek, katılımcı, uzman, geniş bir kadrolarla desteklemek gerekir. Tek işi bu olan ├╝st d├╝zey bir yapılanmada b├╝y├╝k yarar g├Âr├╝yoruz. Parlamentoda Bilişim komisyonu ├Ânemli bir yapı taşıdır. T├╝m bunların katılımı ile her yıl yapılan, geliştirilmiş KamuNet konferansı olarak da d├╝ş├╝nebileceğiniz E-T├╝rkiye Konferansı. Konferansta'da t├╝m e-t├╝rkiye projeleri, g├Âzden ge├žirilip, bilgi ve tecr├╝be paylaşımı, eylem planın g├Âzden ge├žmesi, vatandaşın geri beslemesi i├žin ortamlar, pilot projelerin tartışılacağı, e-t├╝rkiye i├žin ortak aklın aranacağı bir ortam olarak d├╝ş├╝n├╝yoruz. E-d├Ân├╝ş├╝m/e-t├╝rkiye projesini bir ulusal seferberlik ruhuyla ele almalıyız. En az GAP projesi kadar ├Ânemli, Avrupa Birliği projesine paralel proje olarak d├╝ş├╝nmeliyiz. ├ťlkede bilişim ve internet k├╝lt├╝r├╝n├╝ yaymakta asker ocagını i├žeren projeler geliştirmeliyiz.

Bizler, internetin ├╝lkemiz i├žin bir tercih meselesi olmadığını d├╝ş├╝n├╝yoruz. D├╝nya ile b├╝t├╝nleşmiş, rekabetci, kalkınmış bir t├╝rkiye'nin bunu ancak internet ve bilgi teknolojilerini etkin bir şekilde kullanarak yapabileceğini d├╝ş├╝n├╝yoruz. İnternetin yaşamın t├╝m boyutlarını k├Âkl├╝ olarak değiştirmeye başladığını, elektrik, telefon gibi modern iş ve toplumsal yaşam i├žin olmazsa olmaz olduğunu, saydam, katılımcı bir y├Ânetim i├žin, etkin ve insana saygılı bir devlet yani e-devlet i├žin temel bir ara├ž olduğunu d├╝ş├╝n├╝yoruz. Bu bakış a├žısıyla T├╝rk toplumuna diyoruz ki:

İnternet Yaşamdır !

Bir an ├Ânce onunla yaşamaya başla. İş yaşamını İnternete uyarla. Biz bu toplumu bu konuda tetiklemeye, uyarmaya, teşvik etmeye, yol g├Âstermeye elimizden geldiğince ├žalışmaya devam edecegiz. Bu bizim yurttaşlık borcumuzdur.

İnternet T├╝rk toplumunun uzun soluklu ├Âzlemi olan ├žağdaş, kalkınmış, d├╝nya ile b├╝t├╝nleşmiş, sosyal adaleti sağlamış, insana saygılı bir toplum olma ├Âzlemi i├žin tetikleyici, kataliz├Âr olmaya hazır bekliyor.

Gelin, ├╝lke olarak ortak aklımızı, katılımcı mekanizmaları oluşturup beraberce hayata ge├žirelim ve e-t├╝rkiye'yi kurma s├╝recini başlatalım.


Ţnternet Haftasř Bannerlarřndan birini sitenizde yayřnlayarak etkinliklerin duyurulmasřna katkř sa­layabilir ve destekleyenler listesinde yer alabilirsiniz.

Sitenizin/Portalřnřzřn Adř: Web Adresi :

 
Etkinlikler hakkřnda;
Etkinliklere ait tŘm bilgiler etkinlik dŘzenleyen kurum tarafřndan girilmektedir. Yinede etkinlikler listesinde herhangi bir hata ya da eksiklik varsa bilgi@internethaftasi.org.tr adresine bu durumu e-posta ile bildirebilir veya 0 312 231 17 20 numaralř telefondan bizimle ileti■ime gešebilirsiniz.
 

Tasarřm:
KEY Ţnternet Hizmetleri